Cumartesi 15:10 Pazar 19:35 Çarşamba 21:30

Zamanın Tanığı ekibi yeni yayın döneminde çok yakında sizlerle birlikte TRT Türkekranlarında buluşuyor. Kimi zaman su kapanlarından, kimi zaman bir taş kentin taş odalarından, kimi zaman da sislerle buluştuğu çam ormanlarından getireceği macera dolu öykülerini lirik ve sinematografik bir dille anlatıyor.

Bilinmeyeni, uzakları ve macerayı ekrana taşıyan “Zamanın Tanığı”, gezgin ve doğa fotoğrafçısı Cemal Gülas’ın gözünden, insana uzak, bakir alanların içinde sakladığı öyküleri yansıtıyor. Anadolu’nun bugününü ve bilinmeyen yerlerini fotoğraflarla kayıt altına alarak, görsel bir coğrafya envanteri oluşturmayı amaçlayan Cemal Gülas, çalışmalarını 1993 yılından beri sürdürüyor. Her bölümde başka bir macera ve nefes kesen öyküler, Çaykur desteği ile macera tutkunu sizlerle buluşuyor.

 

Anasayfa // Keşif ve Macera // Keşif Notları // İletişim // Zamanın Tanığı Zamanın Tanığı

ATEŞİN KAVURDUĞU TOPRAKLAR

Ateş, su, toprak, hava...
Yeryüzünü şekillendiren etkenler insanın çoğu zaman ilgisini bile çekmez. Ancak ilgisini çekmeye başladığı andan itibaren de bu serüvenin ayrılmaz birer parçası olur insan.
Zamanın Tanığı'nda Anadolu coğrafyasının tam kalbinde ve neredeyse orta yüzeyinin tamamını etkileyen bu aktörlerin hikayesini, kendileriyle birlikte tüm hayatı da nasıl şekillendirdiğine tanık olacaksınız.Zamanın Tanığı 1. Bölüm
02 Ekim Cumartesi 15:10

KADİM TOPRAKLARDA

"İki nehir arasındaki topraklar" anlamına gelen Mezopotamya, Fırat ve Dicle nehirleri arasında kalan bölgeyi ifade eder.

Bereketli ova bugün de ona sahip çıkanların yüzünü güldürüyor ve emeklerinin karşılığı buğday başakları göğe uzanıyor.

Mardin, Yukarı Mezopotamya olarak tabir edilen topraklarda kültürlerin harmanlandığı bir coğrafya...Zamanın Tanığı 2. Bölüm
09 Ekim Cumartesi 15:10

ÇOBAN

"Seçebilseydim hayatı yeniden, kimsesiz bir dağda garip bir çoban olmak isterdim. İnsanı kendisi kadar, dünyayı otlağı kadar sanan, garip mi garip bir çoban.
Bilgi yüktür insana, beceri çile...
Mutluluk, sahip olduklarınla istediklerini eşitlemektir dünyada..."

Çoban deyince, akla hemen sürü hayvanı çobanlığı gelir. Zamanın Tanığı da sürü hayvanlarına çobanlık edenlerin hayatlarına tanık oluyor.Zamanın Tanığı 3. Bölüm
16 Ekim Cumartesi 15:10

BİR ADADA YAŞAMAK

Hayatı ve dünyayı anlamak için insandan yola çıktığımızda, toplumların oluşması ve yaşam şartlarının şekillenmesinde, çatışmanın ne kadar etkin bir faktör olduğunu görüyoruz.
Geçmişte yaşanmış savaşlar, bugünün insanlığına ve  dünyanın ekosistemine, kapanması çok zor derin yaraları miras bıraktı.

Bu yaralardan bıkan veya bu çatışmalara bulaşmak istemeyen insanlar, genelde toplumsal yerleşim alanlarına uzakta, kendi kurdukları bir dünyada, bir tür ada’da yaşamayı hep özlediler.Zamanın Tanığı 4. Bölüm
23 Ekim Cumartesi 15:10

SON YAYLACILAR

Doğu Karadeniz sıradağlarının yüksek sisli yamaçlarında, kaderine terkettiğimiz, yoksaymaya çalıştığımız ama geçmişte bu yaylalarda yaşayanların hafızasında dün gibi hatırlanan yaylalarımız...

Kaderine terketmek, bir yeri unutmak değildir. Aksine onu kendi akışından ve tabiatına aykırı olarak geçmişinden kopararak, geleceğini de yok ederek yeniden yapılandırmaya çalışmaktır.

Son yaylacıların öyküsü, aslında çuvala sığdırılmak istenen mızrakların da öyküsüdür.Zamanın Tanığı 5. Bölüm
30 Ekim Cumartesi 15:10

ÇAYIN ANADOLU SERÜVENİ 1

Ağaçların kuzeye bakan kısımlarının yosun tutması gibi, Anadolu'nun da kuzeye bakan ve Karadeniz'e paralel uzanan bütün sahil gerdanlığı, yeşilin binlerce tonunu barındırır.

Yarı tropik iklimi sayesinde Doğu Karadeniz sıradağları, tropikal ve yarı tropik iklimlerde yetişen Camellia Sinensis’e ya da bildiğimiz adıyla Çay’a yurt oldu.
Güney Asya ormanlarında kendiliğinden yetişen camellia sinensis, insan elindeki 5000 yıllık yolculuğu sonucunda, Anadolu'daki küçük yeşil bir il olan Rize'ye ulaştı. Burada binlerce yılın geleneğini değiştirerek kendisiyle birlikte yeni bir yaşam tarzı oluşturdu.

Çayın Anadolu'ya geliş serüveni ve Doğu Karadeniz'in kaderini değiştiren gelişimi ilk bölümüyle ekrana geliyor.Zamanın Tanığı 6. Bölüm
06 Kasım Cumartesi 15:10
07 Kasım Pazar 19:35
10 Kasım Çarşamba 21:30

ÇAYIN ANADOLU SERÜVENİ 2

60 yıl öncesine kadar ülkemizdeki birçok insanın varlığından bile haberdar olmadığı çay, bugün ise içimizi ısıtan, ağzımızı tatlandıran vazgeçilmezimiz...
Anadolu insanı için çay, kahvaltının vazgeçilmezi, ikramların olmazsa olmazı, damak tadı...

Bir içecek olarak vazgeçemediğimiz çayın, Doğu Karadeniz insanı için ise bambaşka bir önemi var. Çay deyince hemen akla gelen Rize insanının hayatı, çayla birlikte değişti.

Bir insanın ömrü içindeki değişiklikler, hiç de küçümsenmeyecek nitelikte. Çay tarımı bölge insanının yaşayışından geleneklerine kadar birçok konuyu derinden etkiledi.

Çay Rize'de yeni bir hayat tarzını yarattı.


Zamanın Tanığı 7. Bölüm
13 Kasım Cumartesi 15:10
14 Kasım Pazar 19:35
17 Kasım Çarşamba 21:30

GEÇMİŞTEN GELEN MEKTUP

Kendilerine, “Neşalılar” veya “Nesi dili konuşan” anlamındaki “Nesili” diyen halk, Eski Ahit’te de adı geçen bir isimle bilinir, Hititler… Unesco’nun Dünya Kültür Mirasları arasında yer alan, Hititlerin başkenti Hattuşaş, bugün Anadolu’nun tam orta yerindeki Boğazkale'dir. 

Anadolu, geçmişten günümüze kalmış binlerce mektuba ev sahipliği yapar. Bu mektupların bazıları çözüldü, bazıları ise kendilerini çözecek meraklıları bekliyor. Hititlerin bizlere bıraktığı mektuplar da okunmayı bekliyor...

Zamanın Tanığı, Anadolu'daki geçmişten gelen mektuplara ışık tutarak, Hititlerin izini sürüyor.Zamanın Tanığı 8. Bölüm
20 Kasım Cumartesi 15:10
21 Kasım Pazar 19:35
24 Kasım Çarşamba 21:30

COĞRAFYANIN YALNIZLARI

Anadolu’nun ücra köylerinde, zamanın sonrasında kalmış yaşlılar, gözlerini dikip geçen bulutlara, bir selam sorarlar geldikleri yerlerden... Bugünün şartlarına ayak uyduramayan, belki de ayak uydurmak istemeyen insanların, köylerinde sarıldıkları yalnızlık ve sessizlik, onlar için de bazen tahammülü zor bir hal alır.

Koca bir evde, eşya kalabalığı içinde yalnız olmak ve her karesinde bir anıyı hatırlamak, insana hayata tutunmak için fazla şans vermez.

Zamanın Tanığı, Anadolu coğrafyasının farklı noktalarındaki yalnızların, günlük hayatları içindeki duygularına ortak oluyor.

 

Zamanın Tanığı 9. Bölüm
27 Kasım Cumartesi 15:10
28 Kasım Pazar 19:35
01 Aralık Çarşamba 21:30

ANADOLU'DA HAZAN MEVSİMİ

Sonbahar, toprağın anasıdır.

Kısa gün uzun gecelerin habercisi, yağmurun ve rüzgarın mevsimidir.
Hazan mevsimi, hüznü, ayrılığı ve ölümü çağrıştırdığı söylense de, aslında doğanın ilkbaharda yeniden yenilemek için hazırlanmasıdır.

Sonbahar, sonu kışla biten hiç anlatılmamış bir masalın adıdır...

Zamanın Tanığı, kışa soyunan doğanın görsel zenginliği içinde Sonbaharın renklerini ve Anadolu insanının kış hazırlığını ekrana taşıyor.


Zamanın Tanığı 10. Bölüm
04 Aralık Cumartesi 15:10
05 Aralık Pazar 19:35
08 Aralık Çarşamba 21:30

HAMSİ

Karadeniz’de ekmeği, tavası, ızgarası, buğulaması, çorbası ve hatta baklavası bile yapılan Hamsi, Karadenizli için vazgeçilmezdir.
Karadeniz’de hamsi sezonunun açılmasıyla birlikte hareketli günler başlar...
Gün olur, saatlerce karanlığın içinde arayış sürer ancak yakılan mazotu bile karşılamayacak bir av yapılır...
Gün olur, verilen emeğin bütün karşılığı bulunur...
Tüm zahmetine rağmen Karadenizli balıkçılar için hamsi bir tutkudur.
Karadeniz'in engin sularından bereketini esirgemeyen Hamsi'nin öyküsü ekrana geliyor.Zamanın Tanığı 11. Bölüm
11 Aralık Cumartesi 15:10
12 Aralık Pazar 19:35
15 Aralık Çarşamba 21:30

VAN'DA BİR MEVSİM-1

Dünyaya uzaydan baktığınızda adeta dünyanın anahtar deliği gibidir Anadolu...
Anadolu'ya biraz daha yaklaştığınızda ise bir nazar boncuğu görünür Doğu'da.
Van Gölü masmavi bir nazar boncuğudur Anadolu'nun...
Kıyısında yaşayanların deniz dediği Van Gölü, çevresini sarmalayan volkanik dağlar, insan etkisinden uzak kalmış koyları ve tarihin izlerini günümüze taşıyan adaları ile keşfedilmeyi bekliyor.
Zamanın Tanığı, Van’da bir mevsime tanıklık ederken, doğanın ışık oyunlarıyla süslediği Van Gölü’nü ve kıyısındaki hayatları ekrana taşıyor. .Zamanın Tanığı 12. Bölüm
18 Aralık Cumartesi 15:10
19 Aralık Pazar 19:35
22 Aralık Çarşamba 21:30
Coğrafi Geziler Sanat Yapım Organizasyon © 2010 Her hakkı saklıdır.